Budowa i remont

Co wpływa na koszt budowy hali magazynowej?

Każdy przedsiębiorca, który rozważa, czy wybudować halę magazynową stalową, czy murowaną, bierze pod uwagę zarówno czas realizacji inwestycji, jak i szacowane koszty. W obu przypadkach budynki o konstrukcjach stalowych wypadają korzystniej – można je ukończyć w krótkim czasie, a ich cena jest stosunkowo niska. Trudno jednak powiedzieć, ile ostatecznie trzeba będzie zapłacić za metr obiektu. Dlaczego?

Jaki jest koszt budowy hali stalowej? To pytanie, na które nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cena zależy bowiem od wielu zmiennych, dlatego trudno podać nawet przybliżone widełki.

O jakich zmiennych mowa?

Lokalizacja

Pierwszym elementem wpływającym na koszt hali stalowej jest jej lokalizacja. Chodzi zarówno o kwestie związane z dostarczeniem prefabrykatów, jak i o parametry gruntu występującego na wybranej działce. Jeśli okaże się, że gotowe elementy trzeba przewozić na znaczne odległości, a dodatkowo ze względu na ich gabaryty należy zadbać o odpowiednie warunki transportu, cena wzrośnie.

Stanie się tak również wtedy, gdy konieczne będzie zagęszczenie gruntu, przygotowanie podkładów, użycie techniki palowania, stworzenie odwodnień wykopów czy przełożenie istniejących instalacji podziemnych lub naziemnych.

Wielkość obiektu i jego przeznaczenie

Koszt budowy hali zależy także od jej wielkości i przeznaczenia. Im większa powierzchnia, szerokość albo wysokość obiektu, tym wyższe koszty inwestycji. Powierzchnia przekłada się bowiem na ilość wykorzystanych materiałów i czas trwania budowy, zaś szerokość i wysokość budynku na rodzaj konstrukcji, którą można wykorzystać.

Dodatkowo istotne jest również przeznaczenie obiektu. Np. koszt budowy hali produkcyjnej z suwnicą będzie większy niż hali magazynowej, w której nie ma potrzeby montażu tego typu urządzenia.

obiekt przemysłowy

Rodzaj konstrukcji, posadzki oraz obudowy

A co z wspomnianą już konstrukcją? Rodzaj konstrukcji podobnie jak rodzaj posadzki i obudowy mają znaczący wpływ na cenę. Inaczej wyceniona zostanie hala magazynowa niskiego składowania o konstrukcji blachownicowej z obudową z płyt warstwowej i posadzką betonową ze zbrojeniem rozproszonym, a inaczej hala magazynowa o konstrukcji kratownicowej z obudową w systemie blacha-wełna-blacha i posadzką betonową z siatkami zbrojeniowymi.

Rodzaje instalacji wewnętrznych

Nie bez znaczenia pozostają również rodzaje instalacji wewnętrznych i poziom ich skomplikowania. W zależności od potrzeb w obiektach stalowych montuje się instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze, hydrantowe i inne wymagające wielu wyprowadzeń, których liczba podnosi koszt budowy hali.

Liczba elementów dodatkowych

Co jeszcze jest istotne? Wszelkie elementy dodatkowe, np. bramy, doki załadowcze, okna, świetliki dachowe, panele fotowoltaiczne itp. W jednym obiekcie wystarczą bowiem dwa doki załadowcze, zaś drugi będzie potrzebował ich kilkadziesiąt, a im będzie ich więcej, tym bardziej wzrośnie cena.

O tym, co jeszcze determinuje koszt budowy hali magazynowej, szerzej pisze doświadczony generalny wykonawca, firma Commercecon: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/cena-za-metr-wybudowania-hali-stalowej/

Shares:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *