Ładowarki teleskopowe nazywa się maszynami uniwersalnymi, ponieważ z powodzeniem mogą zastąpić wózki widłowe, podnośniki teleskopowe, żurawie czy ciągniki. Mnogość zastosowań to ich najważniejsza zaleta, ale nie jedyna. Co poza tym wyróżnia ładowarki spośród innych urządzeń?
Ładowarki teleskopowe dzielą się na dwa typy: ładowarki obrotowe oraz sztywne nazywane inaczej prostymi. W sztywnych kabina operatora przymocowana jest na stałe do podwozia, zaś w obrotowych zgodnie z nazwą obraca się o 360 stopni.
Poza tym że różnią się budową, mają także inne zastosowanie – pierwsze nadają się do transportu ciężkich ładunków w branży budowlanej, wydobywczej i w tartakach, a drugie wykorzystuje się np. do konserwacji samolotów, w ogrodnictwie oraz w pracach prowadzonych w przestrzeni miejskiej.
A co je łączy? Te same zalety i wady.
Ładowarki teleskopowe – najważniejsze zalety
Na początku wspomnieliśmy o najczęściej wymienianej zalecie ładowarek, czyli o uniwersalności. Co to słowo oznacza w tym przypadku? Do ładowarek teleskopowych można dokupić osprzęt dodatkowy, dzięki któremu urządzenie da się zamienić w żurawik, podnośnik koszowy, wózek widłowy, ciągnik, kosiarkę do trawy, pług, zamiatarkę, siewnik czy agregat uprawowy. Nie trzeba inwestować w rozbudowany park maszynowy – wystarczy jedno urządzenie z potrzebnym osprzętem. To pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, lecz także miejsce, co jest istotne np. w średniej wielkości gospodarstwach rolnych albo w firmach, które nie dysponują dużą przestrzenią do przechowywania maszyn.
Poza tym do obsługi ładowarek teleskopowych wymagane są wyłącznie uprawnienia na wózki jezdniowe IWJO bez względu na to, jaki osprzęt się do nich zamontuje. Nie ma zatem konieczności zdobywania osobnych uprawnień na podnośnik koszowy czy ciągnik rolniczy.
Drugą zaletą ładowarek jest możliwość przenoszenia różnego rodzaju ładunków na duże wysokości. W zależności od tego, jaki osprzęt dodatkowy zamontuje się do maszyny, da się nią transportować żwir, piasek, ziemię, gruz, palety, szkło, worki big-bag, bele siana albo opony. Jeśli chodzi o udźwig, na rynku dostępne są modele unoszące nawet do kilkudziesięciu ton na kilkanaście metrów i więcej. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu bocznych podpór stabilizujących, które minimalizują ryzyko przechylenia się lub wywrócenia maszyny.
Do zalet ładowarek zalicza się również komfort użytkowania. Nowoczesne modele wyposażone są w liczne udogodnienia, m.in. w systemy klimatyzacji i ogrzewania, gniazda USB, duże monitory dotykowe czy regulowane kolumny kierownicy, dzięki którym operator maszyny może wygodnie i bezpiecznie pracować.
Gdzie kupić lub wynająć ładowarki teleskopowe? Dystrybucję tego typu maszyn prowadzi m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/pl/wynajem/podnoszenie-materialow/
Czy ładowarki teleskopowe mają wady?
A co z wadami? Tak naprawdę ładowarki mają tylko jedną wadę – są dość drogie. Nie trzeba jednak od razu kupować maszyny i wydawać jednorazowo dużej kwoty. Można wypożyczyć ładowarkę wraz z osprzętem dodatkowym na krótszy lub dłuższy okres i przekonać się, czy rzeczywiście jest warta swojej ceny.