Bezpieczeństwo na budowie jest jednym z kluczowych aspektów, który powinien być priorytetem dla każdego inwestora i wykonawcy. Zabezpieczenie placu budowy przed kradzieżą i innymi zagrożeniami nie tylko chroni mienie i materiały, ale także dba o bezpieczeństwo pracowników oraz innych osób przebywających w okolicy. Częste kradzieże na budowach mogą znacznie zwiększyć koszty realizacji projektów i powodować opóźnienia w ich ukończeniu. Dlatego istotne jest wdrożenie odpowiednich środków i strategii ochronnych, które zminimalizują ryzyko takich incydentów.
W czasach cyfrowej transformacji i rozwoju nowoczesnych technologii, tradycyjne metody ochrony na placach budowy ustępują miejsca innowacyjnym rozwiązaniom. Zaawansowane systemy monitoringu wspierane sztuczną inteligencją stają się fundamentem nowej ery bezpieczeństwa na placach budowy i zastępują tradycyjne metody ochrony, oparte głównie na obecności pracowników ochrony.
Mimo, że policyjne statystyki wskazują na spadek liczby kradzieży z włamaniem na budowach w ostatnich latach, to problem wciąż istnieje, powodując znaczące straty finansowe oraz opóźnienia w realizacji wielu projektów.
– Usługi ochrony są integralną częścią współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji – mówi Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego w Seris Konsalnet. – Wczesne zaplanowanie i wdrożenie ochrony przekłada się na płynność realizacji projektu i minimalizację ryzyka. Właściwe zabezpieczenie terenu budowy, zarówno w kontekście fizycznej ochrony jak również nowoczesnych systemów i technologii, jest fundamentem, na którym opiera się nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale także ochrona inwestycji przed stratami materialnymi i wizerunkowymi.
Ochrona na budowie obejmuje trzy kluczowe aspekty – kontrolę wejścia/wyjścia, zabezpieczenie przed włamaniem i naruszeniem stref chronionych przez osoby niepowołane oraz kontrole zabezpieczeń BHP. Oczywistym jest, stworzenie planu, który będzie uwzględniał te cele, określając jakie obszary terenu budowy będą monitorowane i jakie technologie zostaną do tego wykorzystane. Istotnym jest właściwy dobór sprzętu takiego jak kamery, czujniki ruchu, oprogramowanie do analizy danych. Decyzje te powinny być dostosowane do specyfiki i rozmiarów obszaru budowy.
Kontrola ruchu osobowego i materiałów jest realizowana w punktach wejścia/wjazdu na budowę oraz przy bramach wyjazdowych. Znajdują tu zastosowanie technologie, takie jak systemy kontroli dostępu, które mogą być wyposażone dodatkowo w funkcję losowej kontroli trzeźwości, kamery telewizji przemysłowej (CCTV) wyposażone w różne funkcje analityczne jak np. zliczanie osób, detekcja intruza, brak kasku lub kamizelki, a w przypadku szlabanu kamery z oprogramowaniem służącym do rozpoznawania tablic rejestracyjnych, w nomenklaturze branży często oznaczane jako LPR lub ANPR. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów kontroli, ruch towarów na wjeździe i wyjeździe jest ściśle monitorowany, aby zapobiec nieautoryzowanemu przepływowi materiałów. Jest to proces, który wymaga precyzyjnej weryfikacji tego, co jest dostarczane na plac budowy oraz co z niego wyjeżdża, zgodnie z deklaracjami transportowymi.
Bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa, jeśli nie najważniejszym na placu budowy są kamery, montowane najczęściej wzdłuż linii ogrodzenia. Ich głównym zadaniem jest nie tylko monitorowanie i rejestrowanie wszelkich działań na terenie budowy, ale także skuteczne wykrywanie osób, które mogą próbować przedostać się na teren nieautoryzowanie, zwłaszcza po godzinach pracy. Dzięki zaawansowanym funkcjom detekcji ruchu oraz technologii rozpoznawania obrazu kamery mogą natychmiastowo alarmować ochronę lub inne odpowiednie służby o podejrzanych incydentach, minimalizując ryzyko kradzieży oraz potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa budowy.
Mobilna wieża monitorująca to zaawansowane urządzenie, które integruje różne technologie, takie jak kamery, czujniki i oprogramowanie, aby zapewnić wszechstronny monitoring terenu budowy. To doskonale rozwiązanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie usługę ochrony trzeba rozpocząć bardzo szybko, istnieje problem z dostarczeniem zasilania 230V i trzeba zapewnić autonomię rozwiązania, a także w przypadku budów, w których występuje duża dynamika zmian np. zaplecze i park maszynowy przemieszcza się zgodnie z postępem budowy drogi.
W ramach kompleksowego systemu zabezpieczeń stosowane są również innowacyjne rozwiązania, takie jak kłódki GPS zabezpieczające magazyn z narzędziami i materiałami o wysokiej wartości, czy blokady na korki paliwowe w maszynach budowlanych. Dzięki tym środkom potencjalna kradzież paliwa z koparek, ciężarówek, czy innych pojazdów staje się znacznie trudniejsza.
Zapewnienie bezpieczeństwa BHP na placu budowy to niezbędny filar, na którym opiera się ochrona pracowników oraz efektywne prowadzenie prac budowlanych. W tym kontekście, jednym z kluczowych narzędzi staje się zaawansowana technologia w postaci automatycznej analityki obrazu, wykorzystywana przez systemy monitoringu CCTV. Dzięki inteligentnemu rozpoznawaniu obrazu, kamery te są w stanie wykrywać osoby, które nie są właściwie wyposażone w obowiązkowe środki ochrony indywidualnej, takie jak kaski ochronne i kamizelki odblaskowe.
– Bezpieczeństwo na budowie to nie tylko obowiązek, ale i kluczowy element zapewniający płynność i efektywność realizacji projektów. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu monitoringu wizyjnego i kontroli dostępu pozwala nie tylko minimalizować ryzyko kradzieży i zagrożeń, ale także chronić życie i zdrowie pracowników oraz optymalizować koszty projektów. To, co dzisiaj jest zaawansowaną technologią, jutro stanie się standardem ochrony na placach budowy – podsumowuje Michał Kalinowski.